Siirry suoraan sivun tekstisisältöön
Ihmiset

Etusivu « Artikkelit « Arkisto « Tutkijalle työ on harrastus - ja päinvastoin

Tutkijalle työ on harrastus - ja päinvastoin

Kirjoittaja Jari Paunonen, vanhempi tutkija
Päivämäärä 21.4.2011
 


Jari Paunonen, 35 vuotta, Vanhempi tutkija
Työnantaja: PVTTEIOS (Puolustusvoimien Teknillinen Tutkimuslaitos, Elektroniikka- ja informaatiotekniikkaosasto), Riihimäki

”Palvelin viestimiehenä/radistina Viestirykmentissä. Olin muutenkin kiinnostunut sotilasradiojärjestelmien teknologiasta ja pääsin ensin kesäharjoittelijaksi ja myöhemmin tekemään osastolle diplomityötä. Myös tekniikan lisensiaatintyön tein PVTT:lle.

Tutkijan työ on melko samanlaista kuin siviilipuolenkin tutkimuslaitoksissa, esimerkiksi VTT:llä. Tutkijoista valtaosa on insinöörejä, mutta joukkoon mahtuu myös fyysikkoja. Maisteri- tai DI-tutkinto riittää ja jatkotutkintoa voi työstää työn ohessa.

Asiantuntijan on seurattava aikaansa ja kykyä ja motivaatiota oppia uutta on löydyttävä. Hyvä suullinen ja kirjallinen englannin kielen taito on ehdottomasti tarpeen. Työssä laaditaan paljon kirjallisia raportteja, joten kielellisen ilmaisun tulee olla hyvää. Esiintymistäkään ei pidä pelätä, sillä erilaisia seminaareja ja opetustilanteita on säännöllisesti. Harrastan radioamatööritoimintaa ja elektroniikkaa, joten työ on osittain myös harrastus.”

Laboratoriosta NATOn työryhmään

”Urani alkoi antenni-insinöörinä eli antenneihin liittyvissä tutkimus- ja suunnittelutehtävissä. Nyt työn kuva on laajentunut ja toimin mm. Suomen edustajana työryhmissä Euroopan Puolustusvirastossa (EDA) sekä rauhankumppanuusohjelman puitteissa NATOssa.

Tyypilliseen työpäivääni kuuluu tiedonhankintaa netistä ja kirjallisuudesta, perehtymistä tutkimusongelmaan ja siitä raportin laatimista. Käytännönläheisemmät päivät sisältävät esimerkiksi mittausten suunnittelua ja tekemistä mikroaaltolaboratoriossa. Esitelmien ja oppituntien valmistelussa joutuu joskus ottamaan perustason oppikirjan nöyrästi käteen.

Pääsen tekemään työtä sellaisen tekniikan parissa, johon ei muualla pääsisi tutustumaan. Pidän siitäkin, että työnkuva kattaa koko ketjun: elektronisten komponenttien juottamisesta aina tieteellisen artikkelin kirjoittamiseen. Tekniikan asiantuntijoiden ja sotilaiden vuoropuhelu ei ole aina ongelmatonta, mutta PVTT:n tarkoitus onkin toimia linkkinä sotilaiden ja tekniikan välissä.

Työnantaja tukee ammatissa kehittymistä ja kannustaa tutkijavaihtoon, kielikursseille ulkomaille sekä vierailuille yritysmaailmaan. Jatkossa kehitän ammattitaitoani työnantajan tarjoamilla kursseilla sekä jatkan väitöskirjatyötäni TKK:lla.”


Vanhempi tutkija Jari Paunonen puolustusvoimista

Lisätietoa

« Takaisin sivulle: Arkisto

Tulostettava versio

Tietoa sivustosta

Sivu päivitetty 21.4.2011 © Valtiovarainministeriö, Valtiokonttori

Sivun ylälaitaan