Förstasidan « Bekanta dig med arbetstagare « Internationell företagsbeskattning är verksamhet med nätverk
| Namn: | Mika Nissinen |
|---|---|
| Arbetsbeteckning: | Överinspektör (internationell företagsbeskattning) |
| Examen: | Magister i administrativa vetenskaper, Joensuu universitet, Samhällsvetenskapliga och handelsvetenskapliga fakultet, 2006 |
| Arbetsgivare: | Skatteförvaltningen |
Mika Nissinen arbetar såsom företagsbeskattningens utvecklare och koordinator vid Skatteförvaltningens
företagsbeskattningens styrnings och utvecklingsenhet. Sina finansrättsliga studier avlade Mika i Joensuu universitet
och målet är ännu att även slutföra fortsätta studier inom området i fråga.
− Jag kom fösta gången till Skatteförvaltningen som sommarjobbare år 2002. Jag sommarjobbade cirka två års tid och blev fast anställd hos förvaltningen år 2004.
Under de första åren arbetade jag med både personbeskattningen och företagsbeskattningen. För tillfället består mitt dagliga arbete i hög grad av forskningsartade arbetsuppgifter: till exempel att sätta sig in i olika rättsfall samt att bereda utlåtanden, anvisningar och ställningstaganden. För den internationella beskattningens vidkommande är det ofta utmanande att hitta källmaterial, eftersom materialet ligger utspritt i hela världen, säger Mika.
En av utmaningarna i Mikas arbete är våga ta ställning till ärenden som beror på tolkning. Reversen därtill är att kunna godkänna en annan person tolkning, om den i en senare skede visar sig vara den rätta.
− Det bästa i mitt arbete är framför allt en ömsesidig flexibilitet i alla ärenden samt vittgående kunnande bland experterna inom Skatteförvaltningen. Det är fint att få inverka på utvecklingen av den internationella inkomstbeskattningen. Sakkunnigheten i beskattningsärenden finns i verkligheten i skattebyråerna runt om i Finland, och därför är det viktigt att ha fungerande expertnätverk. Det är inte förnuftigt att samma ärende funderas separat på olika håll i Finland, utan ärenden bör avgöras tillsammans med hjälp av olika nätverk.
Enligt Mikas mening är möjligheterna till att utbilda sig mångsidiga och de utvecklas hela tiden. Han har kunnat utnyttja internationella besök, gemensamma kurser med skatteförvaltningar i olika länder samt talrika evenemang som privata aktörer har anordnat. De nuvarande arbetsuppgifterna omfattar också utbildning av personalen, vilket återigen har skapat en ny dimension i det egna arbetet.
Inom Skatteförvaltningen tillämpas statens avlöningssystem (ypj). Månadslönen bestäms i huvudsak utgående från uppgifternas svårighetsgrad och den personliga arbetsprestationen.