Vesa Ijäs
Kehittämisarkkitehti on mukana rakentamishankkeiden suunnittelussa
Vesa Ijäs työskentelee ARAssa kehittämisarkkitehtina rahoituksen toimialalla. Vesa on koulutukseltaan arkkitehti ja tekniikan tohtori. Vesalla on työkokemusta rakentamis- ja kiinteistöalan tehtävistä jo entuudestaan. Hän on toiminut aiemmin kehittämispäällikkönä työ- ja elinkeinoministeriön asumisen osaamiskeskusohjelmassa Lahdessa.
ARAan hän haki, koska hänestä viraston laaja tehtäväkenttä kuntien, kaupunkien sekä rakentamis- ja kiinteistöalan eri sidosryhmätahojen kanssa tarjoaa arkkitehdille mahdollisuuden olla mukana vaikuttamassa entistä laadukkaamman rakennetun ympäristön syntymiseen. ”ARA-tuotanto ja -asuntokanta ovat aina olleet suunnannäyttäjinä suomalaisen asumisen ja asuntorakentamisen kehittymisessä”, Vesa toteaa.
Työssään Vesa osallistuu yhtenä asiantuntijajäsenenä saapuvien hankehakemusten käsittelyyn, arviointiin ja suunnittelun ohjaukseen. Hakemusten kohteina ovat uudis- ja korjausrakentamishankkeet eri asiakasryhmille. ”Työhöni kuuluvan kehittämistehtävän painopisteiksi näen esteettömyyden edistämisen, erityisryhmien asumiseen liittyvien tarpeiden entistä paremman huomioon ottamisen hankkeissa sekä elinkaariedullisen asuntotuotannon”, Vesa kertoo.
Julkaistu 9.10.2014 klo 10.46, päivitetty 30.10.2014 klo 10.38